Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Αρχική Σελίδα  •  Forum  •  Album  •  Επιλογές  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας  •  Σύνδεση
 
 
Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 3/4/2008, 11:08  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγω θα περάσω βόλτα οποωσδήποτε.Να το βάλω πάνω στο δυναμόμετρο λίγο δύσκολο....

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 3/4/2008, 14:33  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
milva
μαμά
μαμά


Ηλικία: 42
Ένταξη: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 25
Περιοχή: www.greekcabrioclub.gr
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 4/4/2008, 10:44  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν θα μπορέσω να έρθω τελικά..ανωτέρα βία..!! Sad

_________________
Image

Καρκίνος Γένος:Θηλυκό Κόκορας ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από milvaΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
acgt3
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1300
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 4/4/2008, 19:45  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

λοιπον αυριο 9:00 στην ρενω.

_________________
YUGO GROUP N
IBIZA SXi 110HP
PUNTO GT2 200HP
PUNTO GT3 170HP
YUGO 45
PUNTO GT2 300HP
Image

Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από acgt3Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαAIM διεύθυνσηMSN Messenger
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 5/4/2008, 13:45  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Τελικά δεν πέρασα μόνο βόλτα αλλά το δυναμομέτρησα τελικά και γω.

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
_-MaNo$-_
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 707
Περιοχή: Aθηνα Χαλανδρι
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 5/4/2008, 16:43  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Γιααααααα να γραψουμε ολοι τα αποτελεσματα μας παιδες!

267,5ΗP/5830rpm με 38,4kg ροπη


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Γάτα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από _-MaNo$-_Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 5/4/2008, 17:20  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

203,9HP/4930rpm με 247,5 ΝΜ ροπή

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
acgt3
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1300
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 07:06  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

εγω θα σας πω την Δευτερα

_________________
YUGO GROUP N
IBIZA SXi 110HP
PUNTO GT2 200HP
PUNTO GT3 170HP
YUGO 45
PUNTO GT2 300HP
Image

Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από acgt3Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαAIM διεύθυνσηMSN Messenger
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 09:26  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

acgt3 Έγραψε:
εγω θα σας πω την Δευτερα


Δεν θα είσαι και ο μόνος... Very Happy

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
_-MaNo$-_
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 707
Περιοχή: Aθηνα Χαλανδρι
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 09:46  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Αντωνη να μας πεις την δυναμομετρηση που καναμε στο συγκεκριμενο δυναμομετρο και να μας πεις και ολες τις υπολοιπες για να μπορουμε να κρινουμε και να δουμε τι διαφορες υπαρχουν. Smile


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Γάτα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από _-MaNo$-_Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 21:21  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν ήταν τα άλογα πολλά, αλλά η παρέα ήταν καλή!
Πήγαμε, είδαμε και απήλθαμε με μια μέτρηση που πρωί πρωί της Δευτέρας θα δει και ο μηχανικός. Μάστορη, φτιάσε κι αυτό να πάει καλύτεραααα.

Βέβαια, όταν λέμε Dyno-Day, δεν εννοούμε απλά μια δυναμομέτρηση. Εννοούμε ΟΜΑΔΙΚΗ δυναμομέτρηση του TARMAC.
Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να δηλώνουμε συμμετοχή σε κάποιο event και ΑΦΟΥ κανονιστεί να ανακαλούμε τη συμμετοχή μας. Οταν κανονίζουμε μια τέτοια εκδήλωση βασιζόμαστε στις συμμετοχές. Αλλιώς ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ.
Υπήρχαν κάποιοι μάλιστα που ενώ είχαν δηλώσει ούτε καν μπήκαν στον κόπο να γράψουν ότι δεν θα συμμετάσχουν τελικά. Mad
Τι να πώ? Την επόμενη φορά θα ξέρουμε...

Τέλος πάντων, μερικές φωτογραφίες υπάρχουν στο
TARMAC Forum Index -> Album -> Tarmac Events -> Dyno Day 08

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vlachos
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 50
Ένταξη: 18 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 110
Περιοχή: petroupoli
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 22:22  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δημήτρη ελπίζω να μην έχω κάνει και εγώ τόσο κακό. Sad

Λυπάμαι πραγματικά που δεν κατάφερα να φέρω το saxo μου για να δω πόσα αλογάκια έχει. Crying or Very sad

Το ότι θα δουλεύω το Σάββατο το έμαθα στις 7 το απόγευμα της παρασκευης. Mad

Τουλάχιστον πέρασα από και είδα την δυναμομέτρηση του Lotus, αλλά δυστυχώς με το αμάξι της δουλειάς μου.

Ο φίλος μου με το rallye είναι μπαρούτι με τα αλόγα που έβγαλε το αμάξι του.

Ρέβελος Κυριάκος 129hp Shocked

Αντώνη λάθος κατάλαβες ότι θέλω να πάω κόντρα μαζί σου.

Σε πίστα ναι, σε ευθεία ποτέ. Βλέπεις δεν είμαι τόσο χαζός αλλά ούτε και άσχετος.

Έκαστος στο είδος του… Punto gt για κόντρες & Saxo vts για στροφές. Wink

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1-GgXIt-cRM&feature=related

Αιγόκερως Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από vlachosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
vlachos
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 50
Ένταξη: 18 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 110
Περιοχή: petroupoli
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 22:23  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

vlachos Έγραψε:
Δημήτρη ελπίζω να μην έχω κάνει και εγώ τόσο κακό. Sad

Λυπάμαι πραγματικά που δεν κατάφερα να φέρω το saxo μου για να δω πόσα αλογάκια έχει. Crying or Very sad

Το ότι θα δουλεύω το Σάββατο το έμαθα στις 7 το απόγευμα της παρασκευης. Mad

Τουλάχιστον πέρασα από και είδα την δυναμομέτρηση του Lotus, αλλά δυστυχώς με το αμάξι της δουλειάς μου.

Ο φίλος μου με το rallye είναι μπαρούτι με τα αλόγα που έβγαλε το αμάξι του.

Ρέβελος Κυριάκος 129hp Shocked

Αντώνη λάθος κατάλαβες ότι θέλω να πάω κόντρα μαζί σου.

Σε πίστα ναι, σε ευθεία ποτέ. Βλέπεις δεν είμαι τόσο χαζός αλλά ούτε και άσχετος.

Έκαστος στο είδος του… Punto gt για κόντρες & Saxo vts για στροφές. Wink

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1-GgXIt-cRM&feature=related

Αιγόκερως Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από vlachosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
vlachos
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 50
Ένταξη: 18 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 110
Περιοχή: petroupoli
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 22:25  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

rally

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1-GgXIt-cRM&feature=related

Αιγόκερως Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από vlachosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
vlachos
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 50
Ένταξη: 18 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 110
Περιοχή: petroupoli
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/4/2008, 22:30  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΑΡΗ

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1-GgXIt-cRM&feature=related

Αιγόκερως Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από vlachosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
acgt3
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1300
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 7/4/2008, 21:39  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

το δυναμομετρο που πηγαμε μου εβγαλε τα εξης στο 1,5

στροφαλο 148,8
τροχο 113
κιλα 25


σημερα πηγα στον ανδριανακη στο 1,5

τροχο 139,9
κιλα 26,6


τα σχολια δικα σας.

_________________
YUGO GROUP N
IBIZA SXi 110HP
PUNTO GT2 200HP
PUNTO GT3 170HP
YUGO 45
PUNTO GT2 300HP
Image

Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από acgt3Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαAIM διεύθυνσηMSN Messenger
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 7/4/2008, 22:13  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ στον Ανδριανάκη με 1,4bar

177τροχό και 25κιλά ροπή.

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 7/4/2008, 22:20  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Συγγνώμη 24κιλά ροπή και όχι 25κιλά

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
manolis
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 10 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 391
Περιοχή: Αθηνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 08:43  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

acgt3 Έγραψε:
το δυναμομετρο που πηγαμε μου εβγαλε τα εξης στο 1,5

στροφαλο 148,8
τροχο 113
κιλα 25


σημερα πηγα στον ανδριανακη στο 1,5

τροχο 139,9
κιλα 26,6


τα σχολια δικα σας.


Εγω σας το ειχα πει! Τουλαχιστον το διαπιστωσατε και μονοι σας γιατι μπορει να λεγατε οτι λεω ανεκδοτα..... Wink

_________________
Image

Παρθένος Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από manolisΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
johanndelta
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 13:22  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

acgt3 Έγραψε:
το δυναμομετρο που πηγαμε μου εβγαλε τα εξης στο 1,5

στροφαλο 148,8
τροχο 113
κιλα 25


σημερα πηγα στον ανδριανακη στο 1,5

τροχο 139,9
κιλα 26,6


τα σχολια δικα σας.


Ε, δεν υπαρχουν σχολια απ' ο,τι φαινεται αν στου Ανδριανακη εβγαλες αυτα τα νουμερα. Δικιο ειχε ο Manolis, επαληθευτηκε στην πραξη και ευτυχως τελικα που δεν φορτωσα το 106 τσαμπα km και ταλαιπωρια...


  
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 13:40  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Χμμμ, δεν είναι ακριβώς έτσι.
Εκανα μια μικρή έρευνα, όσο μπορούσα βέβαια, και διαπίστωσα ότι παγκοσμίως τα δυναμόμετρα ΜΑΗΑ διαπιστώνουν αρκετές απώλειες στις δυναμομετρήσεις τους.
Ενδεχομένως αυτό να οφείλεται από την προσπάθεια -βάση ρύθμισης- να προσομοιώσουν συνθήκες δρόμου, βάζοντας περισσότερο φορτίο. Τα ΜΑΗΑ είναι από τα πιο σύγχρονα δυναμόμετρα, οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιήθηκαν είναι όπως φαίνεται σωστές, ή, τουλάχιστον αυτές χρησιμοποιούνται συχνότερα, και τα νούμερα των απωλειών στο φάσμα που παρατήρησα (15-25%).
Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι δυνατόν να πούμε με σιγουριά ποιες είναι οι σωστές μετρήσεις. Μπορεί μάλιστα και οι 2 (ή περισσότερες) να είναι σωστές, συναρτήσει του δυναμομέτρου και των συνθηκών, ή καμία από αυτές.
Οι απώλειες, όπως συνηθίζεται να λέγεται είναι 12-15% για τα εμπροσθοκίνητα, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς, μια και σίγουρα το κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικές απώλειες, που εξαρτώνται από πολλλλλούς παράγοντες και δεν πιστεύω ότι είναι μόνον αυτό το 3%.
Τέλος πάντων, οι γνώσεις μου στα τεχνικά θέματα αυτού του επιπέδου δεν είναι αρκετές, οπότε σταματώ εδώ...

ΥΓ
Γιάννη, έχω βρει ένα manual του ΜΑΗΑ, αλλά είναι στα γερμανικά. Ισως εσύ θα μπορούσες να μας πεις κάποια περισσότερα πράγματα.

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
johanndelta
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 14:24  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Mετα χαρας Δημητρη, στειλτο μου στο mail και θα εχετε συντομα τη μετφραση.


  
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 14:35  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Σου έστειλα τη διεύθυνση για να το κατεβάσεις, γιατί είναι μεγάλο Smile

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
johanndelta
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 14:55  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μεχρι στιγμης διαβασα το κεφαλαιο 1 που ειναι στην ουσια οι οδηγιες ασφαλειας για το χειρισμο κατι που δεν ενδιαφερει εμας ιδιαιτερα. Εντυπωση μου εκανε πως (κατα το manual) ΔΕΝ πρεπει να μετρηθει αυτοκινητο με αγωνιστικα ή χειμωνιατικα λαστιχα. Shocked
Επειδη εχω λιγη δουλιτσα σημερα, θα επανελθω συντομα με το 2. Smile


  
_-MaNo$-_
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 707
Περιοχή: Aθηνα Χαλανδρι
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/4/2008, 16:26  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγω παντως δεν κοιταω την δυναμη που βγαζει στους τροχους γιατι απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο θα υπαρχουν διαφορες αλλα την δυναμη που βγαζει στον στροφαλο η οποια αποδειχθεικε σε ολα τα μαμα αμαξια που μετρηθηκαν οτι την δειχνει σωστα οπως για παραδειγμα το Mazda. 260 δινει το εργοστασιο 269 εβγαλε. 38 κιλα ροπη δινει 38 εβγαλε. Και θα θεσω και το παραδειγμα για το Rover οπου την πρωτη μετρηση την ειχα κανει στην powerland με 28 βαθμους στο 1,3 και εδειξε 354 με 43 κιλα και την δευτερη μετρηση στον Φωτεινελη οποθ με ιδια πιεση, 38 βαθμους θερμοκρασια και το αμαξι να καιει της κακομοιρας απο λαδια εδειξε 330 με 41 κιλα ροπη και παντα μιλαω για στροφαλο. Οπωτε οπως βλεπετε τελικα ασχετως απο τις απωλειες και την δυναμη που δειχνει στον τροχο η ιπποδυναμη των μοτερ στον στροφαλο ειναι σχεδον η ιδια με μικρες διαφορες. Εμενα αυτο ειναι που με ενδιαφερει περισσοτερο. Και να ξερετε οτι οταν φτιαχνεις το αμαξι σου και το δυναμομετρεις παντα μα παντα πρεπει την καθε δυναμομετρηση να την κανετε στο ιδιο δυναμομετρο και με οσο το δυνατον τις ιδιεσ συνθηκες περιβαλοντος με την προηγουμενη. Αυτα απο εμενα και ελπιζο να βοηθησα.


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Γάτα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από _-MaNo$-_Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Εσείς δεν μπορείτε να προσθέσετε Συνημμένα αρχεία σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε μεταφόρτωση αρχείων σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση


Ασφάλεια Πινάκων

25470 Επιθέσεις που εμποδίζονται
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group
FI Theme :: Mods and Credits :: Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες