Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Αρχική Σελίδα  •  Forum  •  Album  •  Επιλογές  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας  •  Σύνδεση
 
 
Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/10/2005, 10:30  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Η ΟΤΟΜΟΤΟ είναι και συνεργάτης μας!!!
Εχεις ιδέα που μπορώ να βρώ την πάστα κοντά στα μέρη μου?
ΤΗΧΧΧΧ

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MythosGR
μαμά
μαμά


Ηλικία: 39
Ένταξη: 10 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 25

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/10/2005, 00:42  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Γιατι δεν δοκιμαζεις σε καποια αντιπροσωπια...Οποιαδηποτε.Φανταζομαι ολες χρησημοποιουν καποιο αντιστοιχο υλικο...

_________________
www.trackday-special.gr
Image

ΤOYOTA Starlet GT Turbo - Super1600 Eater! Razz

Υδροχόος  Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MythosGRΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 03:12  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Με καποια $$ που εχω μπορω να βαλω 2-3 πραγματακια στο saxo
και θελω την γνωμη σας πανω σε αυτο.
1ο:Στενα 270lb (320ε)
2ο:Σολινακια-υγρα-δισκους-τακακια (230-250ε)
3ο:Silentbloks powerflex μπροστα (80ε) πισω (100ε)
4ο:Πισω ραβδους 22mm απο 19mm (300ε)
5ο:Καινουρια εκκεντροφορια 282 10,2 (600ε)

Καλα ως εδω αλλα παμε και στο αλλα...
Για το 1ο:Μου την λεει ο bro οτι θα χαλανε πιο γρυγορα τα κονι αλλα τα ελατηρια που φοραω ειναι μουφες.
Για το 2ο:Χρειαζομαι φρενα γιατι δεν πιανουν τωρα τα εχω σκισει στα μεγαρα.
Για το 3ο:Μου λεει ο Μανος που τα φοραει οτι δεν κανουν τπτ
Για το 4ο:Πρεπει να εχω και στενα για ραβδους.
Για το 5ο:Πρεπει να δωσω και τα μπουμπακια και μετα θελει αλλο προγραμμα.

Στο διαταυτα προς το παρων εχω 400ε ποιον συνδιασμο να διαλεξω?

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Braker
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 46
Ένταξη: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 109
Περιοχή: Αθήνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 06:37  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Θα σε συμβούλευα να βάλεις στην άκρη τα 400 euro να μαζέψεις και άλλα χρήματα και:

1. Αλλάζεις τελείως τα φρένα σου (Δαγκάνες, σωληνάκια, δίσκους, τακάκια κτλ)
2. Βάζεις τους εκκεντροφόρους και το πρόγραμμα.

_________________
Speed Yellow Killer Bee

Λέων Γένος:Αρσενικό Φίδι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από BrakerΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 07:13  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Σε συμβουλεύω:
α/ Να πας να αλλάξεις τα $$ και να τα κάνεις €€ (συμφέρει αυτή την εποχή)
β/ Να κάνεις βόλτες στα Μέγαρα μπας και στρώσεις λίγο την οδήγησή σου (χι χι χι) και να μετρήσεις χρόνο
γ/ Μόλις το κάνεις αυτό να κάνεις με τη σειρά 2 (το 1 του Χάρη) και μετά 1+4
δ/ Μετά από κάθε αλλαγή να ξαναπάς στα Μέγαρα και να ξαναπροσπαθήσεις γιατί ακόμα δεν έγινες οδηγάρα (και ούτε θα γίνεις).
Α! και να ξαναμετρήσεις χρόνο για να δεις τις διαφορές.

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 11:35  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Το οτι δεν ειμαι οδηγαρα ειναι σιγουρο αλλα δεν κολλαει στην ερωτηση που εκανα.
Το αμαξι στην πιστα θα παει οσες φορες παμε ολοι μαζι,μονος μου δεν παω.
Οποτε περισσοτερο στο δρομο θα κυκλοφοραει.

Βraker εχω 266mm απο 206gti τωρα οποτε δεν θελω αλλες δαγγανες.

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Braker
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 46
Ένταξη: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 109
Περιοχή: Αθήνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 11:45  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Hector Έγραψε:
Βraker εχω 266mm απο 206gti τωρα οποτε δεν θελω αλλες δαγγανες.


Είχα αλλάξει τα πάντα στα φρένα μου εκτός από δαγκάνες και “νόμιζα” ότι είδα διαφορά. Τελικά η διαφορά ήρθε όταν άλλαξα και τις δαγκάνες.

_________________
Speed Yellow Killer Bee

Λέων Γένος:Αρσενικό Φίδι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από BrakerΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 12:03  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

σορυ ισως δεν το εκανα κατανοητο.Εχω βαλει μεγαλυτερες δαγγανες.

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 12:04  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Βρε μπουμπούνα Εκτωρα ίσα ίσα που εδώ μέσα ΔΕΝ είμαστε οδηγάρες (πρώτα απ'όλους εγώ, το ξέρω...) και προσπαθούμε να γίνουμε.
Αυτό που σου είπα (πέραν της πλάκας) είναι ότι τη διαφορά τελικά θα την καταλάβεις σίγουρα σε αντικειμενικές μετρήσεις σε κλειστή και ελεγχόμενη διαδρομή που κάνεις με τις ίδιες συνθήκες και την ξέρεις καλά (Μέγαρα) και όχι ανάλογα με την αίσθηση που σου δημιουργεί κάποια αλλαγή που θα κάνεις στο τουτού σου.

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 12:18  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ναι ρε φιλε Δημητρη μια χαρα τα λες και πολυ σωστα.
Αλλα μετα τις μετρισεις στα μεγαρα τα σερβισε τα λαστιχα και τα καινουρια φρενα που θα γινουν λαμπαδες ποιος θα τα αλλαξει παλι?

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 13:12  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγώ φίλε προσφέρομαι να σε βοηθήσω και να κάνω τις αλλαγές.
Επίσης πάμε παρέα Μέγαρα αν θέλεις Smile

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/10/2005, 16:02  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Αμα ειναι να γινεις εσυ χορηγος τοτε παμε να το σπασουμε στις δοκιμες. Very Happy Razz

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2005, 07:17  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δώσε μου εμένα να το σπάσω, και σε κερνάω θέατρο στην Ελεύθερη Σκηνή κάτω Παναγιάς.

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opelcorsa-a
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 49
Ένταξη: 13 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 123
Περιοχή: Π.Ηρακλειο-Λουτσα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2005, 11:20  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Εγω εχω στο Corsa μου τακακια,δισκους,σωλινακια και υγρα της ΟΜΡ και εχω απιστευτα φρενα.


Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Τίγρης ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opelcorsa-aΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
antonio
μαμά
μαμά


Ηλικία: 47
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 15
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/10/2005, 23:46  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Hector Έγραψε:
Με καποια $$ που εχω μπορω να βαλω 2-3 πραγματακια στο saxo
και θελω την γνωμη σας πανω σε αυτο.
1ο:Στενα 270lb (320ε)
2ο:Σολινακια-υγρα-δισκους-τακακια (230-250ε)
3ο:Silentbloks powerflex μπροστα (80ε) πισω (100ε)
4ο:Πισω ραβδους 22mm απο 19mm (300ε)
5ο:Καινουρια εκκεντροφορια 282 10,2 (600ε)

Καλα ως εδω αλλα παμε και στο αλλα...
Για το 1ο:Μου την λεει ο bro οτι θα χαλανε πιο γρυγορα τα κονι αλλα τα ελατηρια που φοραω ειναι μουφες.
Για το 2ο:Χρειαζομαι φρενα γιατι δεν πιανουν τωρα τα εχω σκισει στα μεγαρα.
Για το 3ο:Μου λεει ο Μανος που τα φοραει οτι δεν κανουν τπτ
Για το 4ο:Πρεπει να εχω και στενα για ραβδους.
Για το 5ο:Πρεπει να δωσω και τα μπουμπακια και μετα θελει αλλο προγραμμα.

Στο διαταυτα προς το παρων εχω 400ε ποιον συνδιασμο να διαλεξω?



1.Προχτές μου ήρθε στο μαγαζί ένα saxo στο οποίο εξαιτίας της πολύ σκληρής ρύθμισης της ανάρτησης, έσπασε η πόντα που κρατάει την μπουκάλα μέσα στο άκρο με αποτέλεσμα να στρίψει η μπουκάλα και ο ένας τροχός να κοιτά την ανατολή και ο άλλος την δύση. Προφανώς το παληκάρι είχε Άγιο που δεν τσακίστηκε.
Προσοχή λοιπόν γιατί τα saxoralla πάσχουν εκεί και όταν σκληραίνουμε πολύ τις αναρτήσεις, καλό είναι να ενισχύουμε τα κολλήματα στις μπουκάλες είτε με περισσότερες πόντες είτε με περαστές βίδες. Δεν είναι τυχαίο που στα C2 άλλαξε το σύστημα στήριξης.
2. Είναι μια καλή βελτίωση αυτή στα φρένα, αν και μια σχετικά οικονομική και πολύ αποδοτική λύση είναι η τοποθέτηση φρένων από xsara 2.0lt ή peugeot 306 S16
3.Kάνουν δουλειά κυρίως αν συνεργαστούν με slick ελαστικά, τα οποία δίνουν μεγάλα περιθώρεια πρόσφυσης και καταπονούν τα συγκεκριμμενα σημεία.
4. Καμμία σχέση στενά ελατήρια με ράβδους. Στους προτείνω ενεπιφύλακτα!!!
5.Αν οι μοίρες που έχει δώσει ο Μπούμπης στους εκκεντροφόρους είναι απο 279-284 δεν χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα, απλά χρειάζεσαι μια πολυ καλή ρύθμιση στα, ως γνωστον, ρυθμιζόμενα γρανάζια σου.
Πρόσεξε μόνο γιατί μπορεί να χρειαστείς και πιο ενισχυμένα ελατήρια βαλβίδων για να μη δεις καμμία βαλβιδα άγρια στραβωμμένη!

Ελπίζω να βοήθησα!


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από antonioΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2005, 01:30  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Αντωνη κανονισε να βρεθουμε μια μερα Very Happy Razz
Εχουμε να συζητησουμε αρκετα πραγματακια.
Φοραω δαγγανες απο 206 gti εσυ ποιο εννοεις τα 283mm ?

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
antonio
μαμά
μαμά


Ηλικία: 47
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 15
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2005, 06:22  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Hector Έγραψε:
Αντωνη κανονισε να βρεθουμε μια μερα Very Happy Razz
Εχουμε να συζητησουμε αρκετα πραγματακια.
Φοραω δαγγανες απο 206 gti εσυ ποιο εννοεις τα 283mm ?


Yes my friend! .....Έχεις pm! Wink


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από antonioΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
mikado
μαμά
μαμά


Ηλικία: 51
Ένταξη: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 5
Περιοχή: Έδεσσα
japan.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/10/2005, 17:59  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

OMP τρυπητοί δίσκοι σετ με OMP τακάκια σε Clio και σε μικρά-μεσαία φρεναρίσματα σφυρίζουν σαν τρελά. Μου είχαν πει ότι θα στρώσουν, έχουν γράψει πάνω από 5000 χλμ και τίποτα...

_________________
Image
Freeweel Burning

Καρκίνος Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από mikadoΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 1/11/2005, 07:59  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Βρε παιδόπουλα, να πώ την αλήθεια, ποτέ δεν με πείραξε αν σφυρίζουν τα φρένα.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Βλάσης
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 57
Ένταξη: 11 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 109

usa.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 1/11/2005, 16:38  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

α. Τα φρενα (οι δαγκανες) προσπαθουν να εφαρμοσουν τη μεγιστη δυναμη για να σταματησουν τα ελαστικα.

β. Τα ελαστικα οταν σταματουν -λόγω τριβης πελματος + ασφαλτου- σταματουν αναλογα και το οχημα.

γ. Τα ελαστικα εχουν τοσο μεγαλυτερη δυναμη επιβραδυνσης όσο μεγαλυτερο ειναι το πελμα στο εδαφος (footprint) οσο τους επιτρεπει καθε χρονικη στιγμη η αναρτηση.

δ. Η αναρτηση επιτρεπει στα ελαστικα να εχουν αυτο το Χ footprint που εχει σχεδιασει ο κατασκευαστης/ευθυγραμμιστης/ρυθμιστης της αναρτησης, αναλογα με το load (φορτιση) και τη διαδρομη που εχουν σε καθε χρονικη στιγμη.

ε. Η διαδρομη και φορτιση της αναρτησης εχει να κανει με τα δεδομενα που ο ΟΔΗΓΟΣ μεταφερει μεσω τιμονιου, γκαζιου και φρενου.

Αρα ολα ξεκινουν απο τα χερια-ποδια και καταληγουν στο σεταρισμα της αναρτησης. Καπου στην εξισωση ειναι ΚΑΙ η δυναμη των φρενων (δαγκανες) αλλα παιζει μικροτερο ρολο απο οτι γενικα πιστευται.

Για αυτο πριν παμε σε πολυπιστονες ακριβες λυσεις για φρενα εχουμε ψιλοκαταληξει στο σεταρισμα της αναρτησης και στην οδηγηση του αυτοκινητου με αυτα τα δεδομενα αναρτησης.

Οταν τα βρουμε στη πιστα τοτε προχωραμε σε επενδυση στα φρενα.

Γενικα παντως πολλοι φιλοι με μαλακη αναρτηση θα βελτιωναν ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τους χρονους αν μειωναν το trail braking kai φρεναριζαν περισσοτερο στην ευθεια και λιγοτερο κοντα στο apex. Αυτο χωρις να αλλαξουν τιποτα στο αυτοκινητο τους.

Οσοι μαλιστα εχουν αμαξια με ημιακαμπτο και κοντο σασσι που τεινουν να σηκωνουν μια ροδα πισω-εσω, ας το δοκιμασουν και θα δουν πολυ πιο προβλεψιμη συμπεριφορα στο οριο (apex)

Οταν τωρα το αμαξι γινει ερπετο και τρενο τοτε αναγκαστικα θα μπαινουμε βαθια μεσα στη στροφη με τερμα φρενα για να κερδισουμε δεκατα. Εκει ομως το αμαξι θα ειναι τρενο και ΔΕΝ θα εχουμε ταλαντωσεις και μεταφορες φορτιου πανω στη στροφη και θα μπορουμε με ασφαλεια να μπαινουμε βαθια.

Γιατι ακουγονται καπως σαν σεξουαλικα υπονοουμενα ολα αυτα ?

Οι τρυπητοι δισκοι δεν βοηθουν καθολου στο φρεναρισμα. Βοηθουν μονο στη μειωση της αναρτωμενης μαζας. Αν δηλαδη εχετε τοποθετησει παναλαφρες ζαντες, παναλαφρα ελαστικα , ανεστραμενες μπουκαλες (καλαμι αμορτισερ κρεμεται σε αντιθεση με το κρεμεται η μπουκαλα ολοκληρη) στα γονατα, αλουμινενια κατω ψαλιδια και ελαφρωμενα ακρομπαρα ΤΟΤΕ τα τρυπιτα φρενα ΑΞΙΖΟΥΝ τα λεφτα τους και μειωνουν σημαντικα το βαρος της αναρτησης και βελτιωνεται σημαντικα η αποδοση της αναρτησης και μπορουμε να παιξουμε πολυ ομορφα παιχνιδια με την αναρτηση οταν εχει ελαφρυνει τοσο.

Ειδικα για τους χωματινους τα παραπανω ελαφρωματα ειναι μονοδρομος γιατι με λιγοτερο βαρος της αναρτησης μειωνονται οι απαιτησεις αποσβεσης, και η αδρανεια του τροχου. Δηλαδη σε φασεις εντονων G αναρτησης η ελαφροτερη αναρτηση ακολουθει ευκολοτερα και γρηγοροτερα το οδοστρωμα.


Κριός Γένος:Αρσενικό Αίγα Μη ΟρατόςΠροσωπική Γκαλερί από ΒλάσηςΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Sax0
μαμά
μαμά


Ηλικία: 50
Ένταξη: 13 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 15
Περιοχή: Άγιος Δημήτριος
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/11/2005, 15:25  Θέμα δημοσίευσης: Question Φρένα Saxo Vts.... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ερώτηση;;;;;;;;;;; Προς όλους τους κατόχους Saxo Vts και όσους γνωρίζουν σχετικά.
Θέλω να αλλάξω Δισκόπλακες και τακάκια, (το πολύ βαρύ πόδι έχει και τα ανάλογα αποτελέσματα), και έχω ακούσει τις άπειρες γνώμες…….
Θέλω απάντηση στα παρακάτω:
1. Τι μάρκα είναι οι μαμά δισκόπλακες; (bendix;Wink
2. Μου λένε πολλοί ότι οι μαμά δισκόπλακες είναι πολύ καλές (διπλές αεριζόμενες), και δεν υπάρχει λόγος να πάω σε λύση με χαραχτές ή τρυπητές.
3. Σε τακάκια τι έχετε να μου προτείνετε; Μου είπε κάποιος για τακάκια από ανθρακονήματα(Kevlar), μάρκα Roesh ή Roess ή Roech ή κάπως έτσι, δεν ξέρω ακριβός. Τα ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ… Question Question

_________________
Τούμπα Τα Κοντέρια…..
Saxo Vtssss.......

Λέων Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Sax0Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 1/12/2005, 04:54  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μην ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα φιλε μου.
Εμενα τα μαμα φρενα μου φαινονταν αθλια γι'αυτο εβαλα 206gti.
Αμα θα παραμεινεις στην μαμα διασταση προτεινω brembo απλους
δισκους 80-90ε και ferodo ds2500 τακακι.

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 1/12/2005, 04:59  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Λοιπον παμε στα δικα μου τωρα.
Αλλαξα δισκους και τακακια στα 266mm που φοραω.
Brembo απλους δισκους(55ε μην ρωτατε πως Razz )
και ferodo απλο τακακι δεν θυμαμε κωδικο(35ε μην ρωτατε λεμε Razz )
Σε συνδιασμο με μια προσθηκη στην αναρτηση που τωρα δεν βυθιζεται
μπροστα το αμαξι τα φρενα μοιαζουν πραγματικα με αγκυρες.

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Gozilla
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 46
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 490

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/3/2006, 00:38  Θέμα δημοσίευσης:  BRAAAAAKEEEEEESSSSSSSSSSSSSSS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μια υπεύθυνη απάντηση ζητώ μόνο... Μπαίνουν απευθείας στο 205/309 (ίδια είναι) τα φρένα απο σαξόραλο???


Ιχθύες Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από GozillaΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Jimmy_Caesar
Administrator
Administrator


Ηλικία: 56
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3060
Περιοχή: Πειραιάς
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/3/2006, 08:08  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ισως!
Δεν ξέρω...
Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

_________________
Fun Is Not A Straight Line

Σκορπιός Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Jimmy_CaesarΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Εσείς δεν μπορείτε να προσθέσετε Συνημμένα αρχεία σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε μεταφόρτωση αρχείων σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση


Ασφάλεια Πινάκων

25470 Επιθέσεις που εμποδίζονται
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group
FI Theme :: Mods and Credits :: Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες