Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Αρχική Σελίδα  •  Forum  •  Album  •  Επιλογές  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας  •  Σύνδεση
 
 
Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
opterios
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 44
Ένταξη: 18 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 606
Περιοχή: Αθήνα
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/8/2008, 10:59  Θέμα δημοσίευσης:  Centro Internazionale Guida Sicura Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Τον Ιούλιο του 2006 είχα τη μεγάλη τύχη να μου προσφέρει το περιοδικό 4Τροχοί ένα διήμερο σεμινάριο στη σχολή ασφαλούς οδήγησης του Andrea de Adamich. Το σεμινάριο μου προσφέρθηκε κατόπιν διάκρισής μου σε ένα σεμινάριο 4Τ-Safetrack, το οποίο με τη σειρά του το είχα κερδίσει με κλήρωση σε ένα event του περιοδικού.

Η πίστα

Τα σεμινάρια της σχολής διεξάγονται στην πίστα του Varano. Για τις ανάγκες τις σχολής, η πίστα λειτουργεί με τα παρακάτω δύο layouts:

Image
Image

Και το Varano από δορυφόρο:

Image

Παραθέτω και onboard videos από την πίστα, άσχετα μεν με τη σχολή, αλλά ενδεικτικές τις πίστας:

Varano 1
Varano 2
MX-5 chasing Elise [χεχε, δεν άντεξα...]

Η σχολή

Το course που θα έκανα θα ήταν το Advanced το οποίο περιείχε τα εξής:

Ημέρα 1η

- Θεωρία
- Γύροι στην πίστα με Brera και GT
- Άσκηση φρεναρίσματος και αποφυγή εμποδίου
- Μικρή αράχνη
- Υπερστροφή που προκαλείται από φρενάρισμα σε στροφή
- Ανάλυση τηλεμετρίας με 147 GTA
- Επίδειξη έκρηξης αερόσακου

Ημέρα 2η

- Θεωρία αγωνιστικής οδήγησης
- Διάφορες ασκήσεις και γύροι πίστας
- AutoCross
- Μεγάλη αράχνη
- Γύροι με την αγωνιστική GTV Cup

Η εμπειρία

Για τη σχολή αυτή είχα ακούσει διθυράμβους από τα περιοδικά και περίμενα πολλά. Ήμουν έτοιμος να μάθω πολλά πράγματα και θεωρούσα ότι το επίπεδο των "μαθητών" θα ήταν ήδη πολύ υψηλό.

Γενικά, όλο το διήμερο ήταν στο εξής μοτίβο: εκτελούσαμε τις διάφορες ασκήσεις και μεταξύ των ασκήσεων κάναμε γύρους στην πίστα με διάφορα αυτοκίνητα. Την πρώτη μέρα ξεκινήσαμε με πολύ βασικά πράγματα, πράγμα αναμενόμενο. Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον το είχε η μικρή αράχνη, γενικώς όμως τίποτε το ιδιαίτερο με τις ασκήσεις. Στους γύρους πίστας, οι εκπαιδευτές ήταν πάρα πολύ επιφυλακτικοί, κάτι που είναι φυσιολογικό, αλλά θα ήθελα να μπορούσαν να προσαρμόζονται λίγο περισσότερο πάνω μου, αφού έβλεπαν ότι εκτελούσα ότι έλεγαν χωρίς πρόβλημα. Ο γενικότερος ρυθμός ήταν πολύ πεσμένος και τελικά το επίπεδο των υπολοίπων ήταν χαμηλότερο απ' ό,τι περίμενα.

Η δεύτερη μέρα εξελίχθηκε επίσης απογοητευτικά. Με εξαίρεση την πολύ απολαυστική αγωνιστική GTV, την οποία βέβαια και πάλι δε με άφησαν να την ανοίξω όσο ήθελα, η μέρα αναλώθηκε πάλι σε εύκολες ασκήσεις και σε υπερβολικά φοβισμένες οδηγίες των εκπαιδευτών. Στην ανάλυση της τηλεμετρίας μου είπαν ότι ήμουν εξαιρετικός [αφού συγκέντρωσα και την υψηλότερη βαθμολογία] και γενικώς μου έλεγαν ότι έχω πολύ καλό "driving quality", παρόλα αυτά στην πίστα δε με άφηναν να πάω λίγο πιο γρήγορα και δεν αναφέρομαι σε κανένα διαολεμένο ρυθμό, αλλά να άνοιγα λίγο παραπάνω. Βέβαια, ο ρυθμός που ακολουθούσα ήταν ήδη ίσος και μερικές φορές λίγο πιο γρήγορος από τα "demo" που μας έκαναν, αλλά σε μια τέτοια σχολή πίστευα ότι θα μπορούσε ο εκπαιδευτής να προσαρμόζεται ανάλογα με το επίπεδο του μαθητή.

Το ενδιαφέρον σημείο ήρθε στην άσκηση του Autocross. Θα έπρεπε να εφαρμόσουμε ότι μάθαμε από το διήμερο σε μία διαδρομή με κώνους, η οποία μάλιστα είχε και ένα βρεγμένο κομμάτι με λαμαρίνα πάνω σε chicane με σχεδόν μηδενικό grip. Ο ένας εκπαιδευτής μας έκανε demo στα 28s, ο "καλός" εκπαιδευτής στα 27.5s και οι περισσότεροι μαθητές ήταν μέσα στα 29s και πάνω, μερικοί ήταν στα 28, ενώ κάνας δυο ήταν στα 27 ψηλά. Εγώ έκανα 3 απανωτούς γύρους στο 26.5 και αρκετούς κάτω από 27. Ο εκπαιδευτής απόρησε, μπήκε μέσα στην 147 [δίλιτρη] με την οποία έκανα την άσκηση [είχαμε δύο αυτοκίνητα, οπότε μπήκε στο δικό μου να δει μήπως έτρεχε κάτι] και έκανε 26.7. Του έριξα 2 δέκατα στα αυτιά και ησύχασε...!! Laughing

Το 26.5 μου έδωσε και το κύπελλο που βλέπετε στις φωτογραφίες και μου είπαν ότι ήταν μόλις 3 δέκατα πίσω από τον καλύτερο χρόνο που έχει κάνει ποτέ εκπαιδευτής στην συγκεκριμένη άσκηση :nerd:

Bottom line

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή είναι όντως σχολή ΑΣΦΑΛΟΥΣ οδήγησης. Ναι, μαθαίνεις πράγματα που χρησιμεύουν και στην αγωνιστική οδήγηση, αλλά γνώμη μου είναι ότι όποιος έχει μια αξιοπρεπή επαφή με την πίστα, θα βρει το σεμινάριο αυτό λίγο. Το σίγουρο είναι ότι δεν αξίζει να πας στην Ιταλία. Το 4T Safetrack είναι αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά που κοστίζει και αν θεωρείτε ότι θέλετε να κάνετε ένα τέτοιο σεμινάριο, αφήστε τον de Adamich, είναι περιττό. Αυτό που με απογοήτευσε ήταν η πλήρης ανικανότητα των εκπαιδευτών να προσαρμοστούν στο επίπεδό μου. Εκτελούσαν flat το πρόγραμμα. Επίσης χαλαστικό το ότι δε μιλάνε καλά αγγλικά και τις λίγες φορές που έπρεπε να τους ρωτήσω κάτι, δεν καταλάβαιναν και πολλά...

Προς αναζήτηση πραγματικής σχολής αγωνιστικής οδήγησης, λοιπόν Wink

Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image

Image

_________________
ImageImage

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opteriosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
stickers!!!
μαμά
μαμά


Ηλικία: 39
Ένταξη: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 42

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/8/2008, 13:07  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτα ειναι!!!!
Πολυ τυχερος!!!!
Εγω μια φορα εκανα αραχνη οταν ειχα παει στο tracsion..
Φοβερο!!!

_________________
1.800cc VVC 17nm

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από stickers!!!Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Hil
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 42
Ένταξη: 14 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 872
Περιοχή: Π. Φάληρο/BEERLAND
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/8/2008, 16:01  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μπράβο φίλε... πάντα τέτοια...... Wink Wink


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Κόκορας ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HilΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή emailΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
manolis
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 10 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 391
Περιοχή: Αθηνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/8/2008, 09:04  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ωραιος ο Θεμης!

_________________
Image

Παρθένος Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από manolisΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
acgt3
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1300
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/8/2008, 09:47  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

εδω εγω βλεπω ενα πιθανο event για to tarmac, οι κυριοι εκ των εσω ας ξεκινησουν να το σχεδιαζουν λεω εγω τωρα......

_________________
YUGO GROUP N
IBIZA SXi 110HP
PUNTO GT2 200HP
PUNTO GT3 170HP
YUGO 45
PUNTO GT2 300HP
Image

Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από acgt3Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαAIM διεύθυνσηMSN Messenger
manolis
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 10 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 391
Περιοχή: Αθηνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/8/2008, 09:20  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν ειναι ασχημη η προταση σου....ας μας πουν και οι υπευθυνοι πως το βλεπουν.... Wink

_________________
Image

Παρθένος Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από manolisΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
NikosMX5
μαμά
μαμά


Ηλικία: 49
Ένταξη: 24 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 12
Περιοχή: Γέρακας
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/8/2008, 14:06  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ελα ρε Θέμη, σιγά σιγά μας τα λές...

Μπράβο, έτσι κι αλλιώς πιστεύω ήταν πολύ καλή εμπειρία (να ξέρεις έστω ότι είσαι σε επίπεδο εφάμιλλο με αυτούς που υποτίθεται θα σε μάθουν κάτι).
Και ΔΩΡΕΑΝ!!!


Υδροχόος Γένος:Αρσενικό Τίγρης ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από NikosMX5Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
GRIGIO
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 37
Ένταξη: 07 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 123

italy.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/8/2008, 11:54  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Πολύ καλή ιδέα για event... Κύριε Θεμη πώς ήταν να οδηγάς τη θεά Brera???Η gt που είναι στις photo?????

_________________
Περήφανος κάτοχος Fiat Punto!

http://www.youtube.com/watch?v=TBfkSbTl1Jk

and

http://www.youtube.com/watch?v=o6o_3Tek5Xc&feature=channel_page
See me here!!!

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Τίγρης ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από GRIGIOΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
splitapsou
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 07 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 1138

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/8/2008, 18:04  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

δεν έχει έσπασαν τα σασμάν στην διαδρομή και δεν πρόλαβε να βγάλει καμία (πλάκα κάνω)....

ναι βρε Θέμη βάλε καμία φωτό!!!! δώσε στον λαό σου υλικό!!!.

_________________
Image

Ges Takounao Cala Costa .... kai exo ipomoni...

Παρθένος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από splitapsouΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
opterios
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 44
Ένταξη: 18 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 606
Περιοχή: Αθήνα
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 6/9/2008, 21:01  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

GRIGIO Έγραψε:
Πολύ καλή ιδέα για event... Κύριε Θεμη πώς ήταν να οδηγάς τη θεά Brera???Η gt που είναι στις photo?????


Ας πούμε ότι ενισχύθηκε προς το χειρότερο η ήδη "μέτρια" [για να το πω ευγενικά και να μην έχουμε αίματα] άποψη που είχα για τις σύγχρονες Alfa Romeo. Αλλά αυτά είναι γούστα, μην αρπαχτείς από το σχόλιό μου. Καθαρά υποκειμενική η άποψή μου.


Γιάννη, ό,τι φωτογραφίες είχα τις έβαλα ρε. Αν κάνεις κλικ θα ανοίξουν σε κανονικό μέγεθος.

Όσο για event εκεί, αν διαβάσατε καλά αυτά που έγραψα, θα συμπεράνατε ότι ΔΕΝ το συνιστώ. Αντιθέτως, ένα safetrack είναι απείρως καλύτερο για τα λεφτά του.

_________________
ImageImage

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opteriosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
acgt3
Τούμπανο
Τούμπανο


Ηλικία: 47
Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 1300
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/9/2008, 08:36  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

ας γινει κουβεντα ρε παιδι μου και βλεπουμε για ενδεχομανη προταση και εαν μαζευτουμε παμε,


δεν σχολιαζω αυτα που ειπες για την μπρερα οντως δεν λεει και πολλα απλα απ εξω ειναι μ..να και κερδισε το τεστ του τοπ γκιαρ εναντι audi tt και RX8.

_________________
YUGO GROUP N
IBIZA SXi 110HP
PUNTO GT2 200HP
PUNTO GT3 170HP
YUGO 45
PUNTO GT2 300HP
Image

Δίδυμοι Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από acgt3Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαAIM διεύθυνσηMSN Messenger
opterios
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 44
Ένταξη: 18 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 606
Περιοχή: Αθήνα
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/9/2008, 10:03  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλά, το Top Gear είναι ωραίο για την τέρψη μας, δεν είναι να το παίρνουμε όμως στα σοβαρά Wink

_________________
ImageImage

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opteriosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Εσείς δεν μπορείτε να προσθέσετε Συνημμένα αρχεία σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε μεταφόρτωση αρχείων σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση


Ασφάλεια Πινάκων

25470 Επιθέσεις που εμποδίζονται
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group
FI Theme :: Mods and Credits :: Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες