Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Αρχική Σελίδα  •  Forum  •  Album  •  Επιλογές  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας  •  Σύνδεση
 
 
Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
last in line
μαμά
μαμά


Ηλικία: 43
Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 6

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/8/2006, 13:59  Θέμα δημοσίευσης:  Προβλημα με προγραμμα και πυρακια σε 106 rallye 1300 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

νεος στο φορουμ..δεν βρηκα καποιο τοπικ για προβληματα κτλ. οποτε ποσταρω στα τεχνικα...

εχω ενα 106 rallye 1.3...

επεσαν στα χερια μου 2 τσιπακια το ενα ειναι το γνωστο P.S και το αλλο αγνωστου προελευσης (πιο αγριο απο το p.s)..

το προβλημα ξεκιναει εδω... και με τα 2 τσιπακια μου βαραει πειρακια στις ψηλες στροφες (μετα τις 5500..)

με το νορμαλ προγγραμμα το αμαξι δουλευει τελεια...

οταν ειχα πρωτοβαλει το p.s βαραγε πειρακια ψηλα ακομη και με 2α,3η κοκ...
μετα απο μερικες μερες και ενω το ειχα λιωσει στα χλμ και παντα με 100αρα αρχισε να στρωνει καπως...(δεν αφηνα να χτυπαει πυρακια..αφηνα γκαζι οποτε ξεκιναγε..)
βαραγε πλεον μονο με 5η και ψηλες...(ακριβως στις 5500..)

εβαλα το αλλο το προγγραμμα το πιο αγριο και εκεινο πειρακια στην 5η..ψαναβαζω το P.s και ειχε στρωσει τελειως...!!

λιγο παραξενη συμπεριφορα σκεφτομαι αλλα αφου εστρωσε οκ...

ξαναβαζω το νορμαλ να παω ενα ταξιδι και με το που επιστρεφω και βαζω το P.S παλι πυρακια!!
οπως στην αρχη δηλαδη σε ολες τις σχεσεις!!!!

υποψιν οτι την ιδια κοπια P.S φοραει φιλος χωρις κανενα προβλημα.. Sad

εχω τσεκαρει μεχρι στιγμης Μπεκ,μπουζι φιλτρο βενζινης ..στο διαγνωστικο ολοι οι αισθητηρες βγηκαν οκ!

το μονο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι η τρομπα βενζινης..ομως εκει δεν επρεπε και με νορμαλ προγραμμα να κανει κανα κομπιασμα ?? Rolling Eyes Sad Sad

το αμαξι απο αλλες μετατροπες εχει ελευθερο φιλτρακι,εξατμιση de cat..
ουτε συμπιεση ουτε τπτ...

που μπορει να οφειλεται αυτη η δυσλειτουργια??
σε προβλημα του εγκεφαλου και δεν δεχεται σωστα τα αλλα chip?


θα παρω και το chip του φιλου μου που δουλευει οκ μπας και εχω πεσει σε προβληματικα chipakia..

αν καποιος μπορει να βοηθησει...θα ειμαι υποχρεος..
παιδευομαι πανω απο 5 μηνες με αυτο το θεμα...



Sad


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Πίθηκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από last in lineΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Hector
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 39
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 195
Περιοχή: COVENTRY...
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 02:56  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Βαλε μακρυ διαφορικο.... Razz Razz Razz
Ετσι δεν θα φτανει ποτε 5500rpm η 5τη σου.

_________________
Congratulations! Your place at Coventry University to study Motorsport and Powertrain Engineering has been confirmed...

Ζυγός Γένος:Αρσενικό Αρουραίος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HectorΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Adonis
1o στάδιο
1o στάδιο


Ηλικία: 46
Ένταξη: 08 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 106
Περιοχή: Ρόδος
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 05:52  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Καταρχάς καλώς ήρθες στο Tarmac, χαρά μας να σε γνωρίσουμε και από κοντά σε κάποιο meeting.

Για το πρόβλημά σου τώρα, χωρίς να είμαι ειδήμων ή πολύ γνώστης, μήπως απλά από αλλαγή σε αλλαγή πέφτει ή ανεβαίνει (ανάλογα τα τσιπάκια) το αβάνς για την απόδοση - προστασία του κινητήρα και γι' αυτό χτυπάει πυράκια, ενώ μετά από κάποια χιλιόμετρα βλέπει ότι είναι ασφαλές να δουλέψει με τον νέο τρόπο (όταν βάζεις πιο "δυνατό"), ανεβάζει αβάνς και τα πυράκια σταματάνε ή περιορίζονται, αφού φυσικά το αβάνς ανέβηκε στο μέγιστο....

Άλλος λόγος είναι να στεγνώνει ψηλά γιατί η αντλία βενζίνης σου δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να παρέχει την βενζίνη που χρειάζεται το πιο άγριο πρόγραμμα, και αυτό πάλι να σου χτυπάει πυράκια ελέω προανάφλεξης/πτώσης της συμπίεσης/ή όπως αλλιώς θες πες το (δεν είμαι σίγουρος ότι το λέω καλά αλλά πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ).
Αυτό όμως θα συνέβαινε συνεχώς και δεν θα σταμάταγε μετά από κάποια χλμ.

Επίσης πιστεύω ότι πριν δοκιμάσεις τπτ περισσότερο καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κάψεις 2-3 ντεπόζιτα με 100άρα βενζίνη από άλλη εταιρία από αυτή που βάζεις συνήθως, καθώς έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις όπου βελτιωμένα σε ECU αυτοκίνητα δεν τα πήγαιναν καλά με βενζίνες μίας εταιρίας, ενώ δούλευαν μια χαρά με άλλης.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

_________________
mmmmmmmmmMPSsssssssss

Παρθένος Γένος:Αρσενικό Φίδι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από AdonisΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
last in line
μαμά
μαμά


Ηλικία: 43
Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 6

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 16:41  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

λοιπον ευχαριστω καταρχην για το καλωσορισμα...

στο θεμα..

σημερα δοκιμασα και μια διαφορετικη κοπια απο το P.S παλι το ιδιο προβλημα...
ισως λιγο βελτιωμενο λογω καλυτερης βενζινης μαλλον...(εριξα και λιγο redex..)
ενοειται παντως οτι βαζω 100αρα...

την τρομπα βενζινης την εχω σκεφτει και εγω...
βεβαια φυσιολογικα δουλευει το προγγραμμα κανονικα με την υπαρχουσα τρομπα απλα ισως δεν βγαζει σωστη παροχη η δικη μου λογω βλαβης...
θα αλλαξω και κανα φιλτρο βενζινης παλι καλου-κακου..)

επομενη κινηση λοιπον ελεγχος τρομπας...

επισης το συγκεκριμενο προγγραμμα πολλοι το δουλευουν και με 95αρα..
καθως και με νορμαλ μπουζι απο θεμα ψυχροτητας..(και εγω νορμαλ εχω..)

υ.γ Εκτωρα με τον πονο μου παιζεις ρε??? Sad


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Πίθηκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από last in lineΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Tasos
μαμά
μαμά


Ηλικία: 40
Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 27

uk.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 17:04  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δεν εχω ιδεα περι του συγκεκριμενου αυτοκινητου αλλα θα σου πω τις σκεψεις μου μηπως σε βοηθησω.
Μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να μεινει το μοτερ απο παροχη με προγραμμα μονο ακι εφοσον λες οτι το κανει και με το λιγοτερο αγριο προγραμμα θα το ξεχναγα. Αν υπηρχε κατι που ζοριζει το συστημα (οπως βρωμικο φιλτρακι) δεν θα συνεβαινε συστηματικα στις 5500. Θεωρωντας οτι αυτο που περιγραφεις συμβαινει σταθερα στις 5500 και ποτε στις 5400 και ειναι ανεξαρτητο θερμοκρασιων το προβλημα ειναι αλλου. Στο πρωτο ποστ λες ελεγχος μπουζι. Εννοεις οπτικος ελεγχος? Τι μπουζι ειναι? Το ιδιο και με τα μπεκ. Οπτικος ελεγχος η μετρηθηκαν οι παροχες? Ποσα χιλιομετρα εχουν?
Μην ψαχνεις τι θελει αναβαθμιση για να δουλεψει. Κατα τη γνωμη μου, με νορμαλ τροφοδοσια, νορμαλ μπουζι και 95αρα βενζινη θα επρεπε να δουλευει κανονικα. Εχεις δοκιμασει τι γινεται με 95αρα? Αν το προβλημα ηταν το καυσιμο, με την 95αρα θα συνεβαινε το ιδιο απο λιγο χαμηλοτερα.
Θα σε συμβουλευα να μην πετας τα λεφτα σε 100αρα.

_________________
Image

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Χοίρος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από TasosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
last in line
μαμά
μαμά


Ηλικία: 43
Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 6

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 22:02  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

λοιπον το προβλημα με τα πειρακια ξεκιναει παντα στις 5500...
μπουζι εχουν μπει καινουργια...
τα μπεκ εχουν καθαριστει προσφατα (υπερηχους και εγινε και ογκομετρηση
μετα..)

το P.S..(που ειναι πιο ηπιο..) δουλευει και με 95αρα κανονικα...(βεβαια παιζει η 100αρα που βαζω να ειναι κατουρλιο..αλλαξα πρατηριο παλι μπας και..)
σε σχεση με το νορμαλ εχει αυξημενο αβανς και ειναι και αρκετα εως πολυ πλουσιο σαν προγγραμμα...(ρελαντι 1100+ κοφτης καπου 7800+)

το πιο αγριο που εχει ρελαντι 1500 κοφτη λιγο μετα τις 8000 εχει ακομη πιο πολυ αβανς δουλευει μονο με 100αρα και ειναι και πιο στεγνο συμφωνα με τις ενδειξεις ενος hallmeter που φοραει γνωστος μου..

γι'αυτο το λογο σκεφτηκα οτι ισως αν δεν λειτουργει σωστα η τρομπα και δινει ελαχιστα λιγοτερο καυσιμο να μην μπορει το προγγραμμα να δωσει την παροχη που θελει...(ισως στις 5500 και πανω να εχει μεγαλυτερες αναγκες σε καυσιμο και το βγαζει εκει το προβλημα..)

αν μετρησω και την παροχη και βγει οκ τοτε δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω...

παντως το P.S που το φορανε πολλα 1300αρια κανονικα επρεπε να μην εχει προβλημα εκτος αν η βενζινη μου ειναι τελειως χαλια!

ελπιζω να μετρησω απο βδομαδα την τρομπα..θα λυσει πολλες αποριες..


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Πίθηκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από last in lineΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Tasos
μαμά
μαμά


Ηλικία: 40
Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 27

uk.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 22:46  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Αυτο που με προβληματιζει οπως το περιγραφεις ειναι η συστηματικοτητα στις 5500. Αν ηταν προβληματικη τρομπα θα ειχες διακοπες και φυσιολογικη τρομπα αποκλειεται να στεγνωσε. Αφου λες οτι μπουζι αλλαχθηκαν και μπεκ ελεγχθηκαν τα ξεχναω.
Ο,τι μου ερχεται, δεν θα το προκαλουσε σταθερα στις 5500. Δηλαδη αν κανεις πορεια στις 5400 δεν εχεις τιποτα, μολις πας 5500 εχεις πειρακια και μολις σηκωσεις παλι το ποδι και πεσει 5400 δεν εχεις παλι τιποτα?
Μπορεις να αλλαξεις εγκεφαλο με καποιον αλλο?
Εχεις κοιταξει λ?

_________________
Image

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Χοίρος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από TasosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
last in line
μαμά
μαμά


Ηλικία: 43
Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 6

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 23:41  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

ο λ απο οτι ξερω δεν κανει καμια διαφορα εκει ψηλα..αλλα και παλι το διαγνωστικο τον εβγαλε οκ...

το εχω σκεφτει και εγω να εχω κανα εγκεφαλικο προβλημα αλλα δεν εχω βρει μεχρι στιγμης κανα αλλο εγκεφαλο..

απο βδομαδα ελπιζω να βρω χρονο να το ψαξω...

αν ειμαι οκ απο παροχη βενζινης τοτε το ψαχνω εγκεφαλικα/ηλεκτρικα...

η συμπεριφορα παντως ειναι αυτη που λες και εσυ...μετα τις 5500 αρχιζουν τα ..οργανα..μολις αφησω γκαζι και πεσουν οι στροφες και ξαναπατησω ολα οκ..στις 5500+ παλι τα ιδια...

περιεργο οντως..

με το μαμα προγραμμα δεν εχω τπτ απολυτως..το αμαξι δουλευει μια χαρα..οπως παντα..

εντυπωση μου κανει που παλιοτερα ειχε στρωσει και το P.S και δεν βαραγε..δεν ξερω που οφειλεται η τοτε προσαρμογη του..
ισως στρωσει και τωρα αλλα δεν ειναι λογικο...

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον!! Smile


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Πίθηκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από last in lineΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Tasos
μαμά
μαμά


Ηλικία: 40
Ένταξη: 24 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 27

uk.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/8/2006, 23:45  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Τιποτα. Για να βοηθαμε ειμαστε εδω. Αρκει να μη γινουμε forum επιλυσης προβληματων..
Τα λεφτα μου παντως ειναι στα ηλεκτρολογικα σου. Κρατα μας ενημερους οταν εχεις νεα.

_________________
Image

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Χοίρος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από TasosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Μουρλός
μαμά
μαμά


Ηλικία: 38
Ένταξη: 20 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 11
Περιοχή: Βάρη Αττικής
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/4/2007, 14:16  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ 4 ΠΡΑΓΜΑΤΑ
1)ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ Η ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ?
2)ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΕΙΩΣΕΙΣ?
3)Η ΜΗΠΩΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΤΕΓΝΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΑΝΑΦΛΕΞΗ?
4)ΚΟΙΤΑΞΕΣ ΠΟΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΤΙΣΤΡΙΜΠΙΤΕΡ(ΔΙΑΝΟΜΕΑΣ)

_________________
Περνώντας το όριο σου μαθαίνεις τους φόβους σου!!!!Το δοκίμασα και τώρα πάω τρομοκρατημένος......

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Βουβάλι ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από ΜουρλόςΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή emailΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Giannis307
μαμά
μαμά


Ηλικία: 38
Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/5/2008, 10:29  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Για το αρχειο καθαρα,τα 8v με προγραμα πονανε στην βενζινη οχι στην τροφοδοσια της αλλα στην ποιοτητα της...Χωρια που πεζοσπορισιο προγραμμα χωρις αλλαγη στο τουλαχιστον στο γραναζι του εκκεντροφορου για να κανεις ρυθμησεις ειναι απλα μπακαλοδουλεια....μιλαει καμενος...

_________________
Image Image
307 vibe audio www.PSClub.gr

Ιχθύες Γένος:Αρσενικό Τίγρης ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Giannis307Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Εσείς δεν μπορείτε να προσθέσετε Συνημμένα αρχεία σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε μεταφόρτωση αρχείων σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση


Ασφάλεια Πινάκων

25470 Επιθέσεις που εμποδίζονται
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group
FI Theme :: Mods and Credits :: Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες