Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Αρχική Σελίδα  •  Forum  •  Album  •  Επιλογές  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας  •  Σύνδεση
 
 
Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
caramellenia
μαμά
μαμά


Ηλικία: 45
Ένταξη: 26 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 63
Περιοχή: Ολούθε!
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 07:42  Θέμα δημοσίευσης:  Σινεμπλόκ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

"Άλλο να το ακούς και άλλο να το βλέπεις" λέει ο λαός

Έλα λοιπόν που εγώ καιρό τώρα σινεμπλόκ ακούω

και σινεμπλόκ ούτε βλέπω, ούτε ξέρω τι είναι και τι κάνει Sad

Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας, και καμιά φωτό ακόμα καλύτερα Wink

ετσι ώστε κι εγώ το μικρό και άμυαλο, να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα? Rolling Eyes

(Άνοιξα το θέμα μιας και δε γνωρίζω καν που αλλού κολλάει, καλοί μου admins)

_________________
-|-|-I I'm gonna organize some changes in my life
I'm gonna exorcise the demons of my past
I'm gonna take the car and hit the open road
I'm feeling ready to just open up and go... -|-|-

Υδροχόος Γένος:Θηλυκό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από caramelleniaΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hyena
μαμά
μαμά


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 5
Περιοχή: Παντού...
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 11:35  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Σοφάκι γενικά ο ορισμός:
Σινεμπλόκ ή silent block ονομάζονται τα ελαστικά παρεμβάσματα που χρησιμοποιούνται στα σημεία σύνδεσης των στοιχείων της ανάρτησης. Ο ρόλος τους κυρίως είναι να ελαττώσουν τους κραδασμούς και το θόρυβο που προκαλείται από τις διάφορες ανωμαλίες του οδοστρώματος.
Άν κάτι λέω λάθος αναμένω τα φώτα σας (μου αρέσουν οι παρατηρήσεις,διορθώνομαι Razz)
Με την πρώτη ευκαιρία (συγχώρεσε με δεν έχω χρόνο τώρα)θα σου ανεβάσω και ένα ωραίο σχεδιάγραμμα για να δείς ακριβώς που βρίσκονται.

_________________
"...πόσο περίτεχνα ξέρει η σκύλα η ηδυπάθεια να ζητιανεύει ένα κομμάτι πνεύμα , όταν της αρνιούνται ένα κομμάτι κρέας..."

Υδροχόος Γένος:Θηλυκό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από HyenaΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
bril
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 41
Ένταξη: 20 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 339
Περιοχή: ΚΥΨΕΛΗ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 15:49  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Πολυ καλα τα ειπε η Hyena.
Αυτα πολλες φορες με την χρηση χαλανε και θελουν αντικατασταση.
Υπαρχει ομως και η επιλογη να τα ενισχυσεις με πιο σκληρα aftermarket, ή αν δεν υπαρχουν για καποιο συγκεκριμενο αμαξι, να ''φτιαξεις'' σε καποιον γνωστη.
Ολοι λενε οτι μετα, το αμαξι γινεται πολυ καλυτερο, οπως και με τις σκληροτερες βασεις μηχανης.
Για τις βασεις το ξερω σιγουρα, γιατι το εχω κανει και εγω.
Τα σινεμπλοκ ειναι η 1η μοντιφα που θα κανω στο αμαξι μου οταν ερθω Ελλαδα.


Υδροχόος Γένος:Αρσενικό Σκυλί ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από brilΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
_-MaNo$-_
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 707
Περιοχή: Aθηνα Χαλανδρι
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 18:12  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δέν είναι μόνο στα σημεία σύνδεσης της ανάρτησης αλλά και γενικά όπου υπάρχει συνδετήριο σημείο στο σύστημα διεύθυνσης και πέδησης στους εμπρός και πίσω τροχούς. Δλδ υπάρχουν και σινεμπλόκ για την ζαμφόρ, τα ψαλίδια μπαράκια ζαμφόρ(άν έχει το αμάξι).

Παρεπιπτόντως μεσιέ bril θα σε παρακαλούσα άν ψάχνεσαι καθόλου με μαγαζιά απο εκεί στην Αγγλία και έχεις καθόλου χρόνο ψάξε να μου βρείς σινεμπλόκ μπροστα και πίσο κομπλέ σετ για το Rover μου και πές μου τιμούλα και αν μπορείς να μου τα φέρεις!Θα σου είμαι εξαιρετικά υπόχρεος! Ευχαριστώ!


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Γάτα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από _-MaNo$-_Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
j.k
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 21 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 313
Περιοχή: Πολύγωνο - Αθήνα
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 18:56  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

http://en.wikipedia.org/wiki/Bush_%28mechanical%29


Ιχθύες Γένος:Αρσενικό Δράκος ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από j.kΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΑποστολή email
bril
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 41
Ένταξη: 20 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 339
Περιοχή: ΚΥΨΕΛΗ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 2/3/2007, 19:28  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μανο εδω δεν εχω καθολου καιρο για τιποτα. Και για μενα θα ηθελα τιποτα σε AP RACING, αλλα...
Τωρα αν βρεις διευθυνσεις κλπ και μου τα στειλεις, ισως κανουμε τιποτα.
Βεβαια για τοσο παλιο μοντελο πιστευω θα ειναι δυσκολο να βρεις.
Για ρωτα και στον Τζουρδα, γιατι μου ειχε πει οτι εφερε κιτακια για παρα πολλα μοντελα.
Αλλιως, πες μου να σε στειλω εκει που θα παω και εγω οταν ερθω Ελλαδα το καλοκαιρι.


Υδροχόος Γένος:Αρσενικό Σκυλί ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από brilΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
_-MaNo$-_
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 48
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 707
Περιοχή: Aθηνα Χαλανδρι
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 3/3/2007, 02:34  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Δημήτρη αν μπορείς στείλε μου πμ το τηλ του Τζουρδα και πες μου και που θα πας εσυ να φτιαξεισ να ρωτησω και εκει!Ευχαριστώ!


Ζυγός Γένος:Αρσενικό Γάτα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από _-MaNo$-_Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
bril
2ο στάδιο
2ο στάδιο


Ηλικία: 41
Ένταξη: 20 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 339
Περιοχή: ΚΥΨΕΛΗ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 5/3/2007, 00:49  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Το τηλ. του Τζουρδα ειναι το 210-5156650-5.
Ζητα τον Φωκιωνα και πες του οτι σε στελνουν απο το MR2 CLUB.
Δες και στο www.nt.gr
Aν δεν βρεις ουτε και εκει, μου ξαναλες.


Υδροχόος Γένος:Αρσενικό Σκυλί ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από brilΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 9/3/2008, 01:10  Θέμα δημοσίευσης: Note Περι σινεμπλοκ. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Μικρά στο μέγεθος αλλά με τεράστια σημασία για τη συνολική λειτουργία της αναρτησης, τα Silent block ή σινεμπλόκ, όπως έχουμε συνηθίσει να τα λέμε, φροντίζουν, σε ένα μεγάλο ποσοστό, για την άνεση που προσφέρει το αυτοκίνητό μας και σε ένα μικρότερο για τη γεωμετρία της ανάρτησης του.

Tα σάιλεντ μπλοκ ή σινεμπλόκ είναι τα ελαστικά παρεμβύσματα της ανάρτησης και υπάρχουν σε όλα τα σημεία στήριξής της με το σασί του αυτοκινήτου αλλά και μεταξύ των συνδέσεων της. Ουσιαστικά «φιλτράρουν» τους κραδασμούς από τη λειτουργία της ανάρτησης και κατασκευάζονται από ελαστικό υλικό, το οποίο, ανάλογα με τις απαιτήσεις, είναι πιο μαλακό ή πιο σκληρό. Βασικό χαρακτηριστικό και σε αυτή τη βελτίωση, αφού σχετίζεται γενικότερα με το σύστημα της ανάρτησης, είναι ότι όσο πιο σκληρό είναι το σινεμπλόκ, τόσο πιο καλή η αίσθηση οδήγησης, αλλά και υποδεέστερη η άνεση.

Όπως είπαμε, τα σκληρότερα σινεμπλόκ προορίζονται για πιο σπορτίφ χαρακτηριστικά κίνησης και γι αυτό το λόγο επιλέγονται από τις εταιρείες σε σπορτίφ εκδόσεις των μοντέλων τους. Αν εσείς έχετε περάσει σε όλα τα στάδια της βελτίωσης του συστήματος ανάρτησης (αμορτισέρ, ελατήρια, αντιστρεπτικές, μπάρες θόλων), η αλλαγή τους με σκληρότερα είναι επιβεβλημένη, έτσι ώστε να εισπράξετε τα μέγιστα από τις επιλογές σας. Τα σινεμπλόκ πάντως φθείρονται στο χρόνο και απαιτούν -ούτως ή άλλως- αλλαγή μετά από αρκετά χιλιόμετρα.

Για προχωρημένο στάδιο βελτίωσης της ανάρτησης, τα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης είναι τα πιο ενδεδειγμένα, αφού το υλικό αυτό είναι και σκληρότερο από τα εργοστασιακά κατά 20 - 30%, με αποτέλεσμα να αντέχουν και περισσότερο στο πέρασμα του χρόνου. Αν και η τιμή τους είναι αρκετά πιο υψηλή από τα συνηθισμένα σκληρότερα σινεμπλόκ, θεωρούνται καλύτερη αγορά με βάση την αξία τους.

Όσο σκληρότερα σινεμπλόκ, τόσο καλύτερα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου σε υψηλές ταχύτητες, αλλά και χαμηλότερα επίπεδα άνεσης προς τους επιβάτες σε όλες τις συνθήκες. Tα σινεμπλόκ αποτελούν επιπλέον στοιχείο βελτίωσης του στησίματος του αυτοκινήτου.

Τα σινεμπλόκ της ανάρτησης κοστίζουν από 70 λεπτά (για τα απλά λαστιχένια σινεμπλόκ) και φτάνουν (στην περίπτωση των σινεμπλόκ πολυουρεθάνης) έως τα 70 ευρώ.

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
opterios
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 44
Ένταξη: 18 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 606
Περιοχή: Αθήνα
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/3/2008, 12:29  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Γενικώς, πολύ σωστά τα είπες. Τα 70 ευρώ όμως, σε τι αναφέρονται; Στο σετ; Γιατί το miata πχ. για ένα σετ σινεμπλόκ πολυουρεθάνης θέλει 400 ευρώ... Sad

_________________
ImageImage

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opteriosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
MAXRISTOS
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 45
Ένταξη: 23 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 524
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/3/2008, 02:04  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

opterios Έγραψε:
Γενικώς, πολύ σωστά τα είπες. Τα 70 ευρώ όμως, σε τι αναφέρονται; Στο σετ; Γιατί το miata πχ. για ένα σετ σινεμπλόκ πολυουρεθάνης θέλει 400 ευρώ... Sad


Έχεις απόλυτο δίκιο...Σου ζητάω συγγνώμη.Ξέχασα τον αριθμό 3.
Άρα 370....

Σ ευχαριστώ πολύ.

_________________
ImageImage

Ταύρος Γένος:Αρσενικό Άλογο ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από MAXRISTOSΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
Giannis307
μαμά
μαμά


Ηλικία: 38
Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 29

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/5/2008, 10:05  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Aλλα αξιζει ο κοπος να μπεις στο εξοδο και αν οχι τοσο για την αναρτηση οσο για βασεις μηχανης....εγω αλλαξα στο δικο μου την πανω με μια powerflex και οσο και αν ακουγετε απιστευτο το αυτοκινητο σκορτσαρει λιγοτερο...λογικο γιατι η δυναμη δεν χανετε απο δω και απο κει στο τραμπαλισμα του μοτερ στην εκκινηση....και πιστεψτε με στο 1.4 8v που εχω και η παραμικρη απωλεια ειναι απολυτα αισθητη...Τωρα για αμεσα για την αναρτηση και ειδηκα οι χαμηλωμενοι,καλο ειανι να βαλουν τα μπαμ στοπ (ελαστομερη τερματισμου αμορτισερ)απο πολυουρεθανη γιατι στο τερματισμα του αμορτισερ δεν θα νιωθουν οτι οι θολοι θα τρυπησουν και θα βγουν τ6α μορτησερ μεασ απο το καπο... Very Happy

_________________
Image Image
307 vibe audio www.PSClub.gr

Ιχθύες Γένος:Αρσενικό Τίγρης ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από Giannis307Επισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN Messenger
opterios
3ο στάδιο
3ο στάδιο


Ηλικία: 44
Ένταξη: 18 Απρ 2006
Δημοσιεύσεις: 606
Περιοχή: Αθήνα
blank.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 8/5/2008, 10:14  Θέμα δημοσίευσης:  (Δεν υπάρχει θέμα) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΚατώτατο σημείο της σελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Σωστά όλα αυτά, αλλά σε λάθος topic. Άνοιξε αν θες ένα νέο να συζητήσουμε και για αυτά!! Smile

_________________
ImageImage

Τοξότης Γένος:Αρσενικό Αίγα ΕνεργόςΠροσωπική Γκαλερί από opteriosΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςMSN MessengerICQ Αριθμός
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ. ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ. Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ. ΕνότηταςEmail σε έναν Φίλο.Κατάλογος μελών που έχουν επισκεφθεί αυτό το θέμαΑποθήκευσε αυτό το δημοσίευμα σαν αρχείοPrintable versionΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΕπισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ. Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ. Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ΄αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Εσείς δεν μπορείτε να προσθέσετε Συνημμένα αρχεία σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε μεταφόρτωση αρχείων σ΄ αυτή τη Δ.Συζήτηση


Ασφάλεια Πινάκων

25470 Επιθέσεις που εμποδίζονται
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group
FI Theme :: Mods and Credits :: Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες